Opcje tematu
#2110650 - 28/02/2008 21:16 Rozliczanie podatku ze sprzedaży na allegro.
maycj Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 06/08/2002
Postów: 2020
Skąd: only wawa
Witam,

Mam takie pytanie. Jak wygląda rozliczanie podatku dochodowego na podstawie dochodów z allegro?
Konkretnie chodzi mi o taki problem. Mój znajomy zamierza dorobić sobie poprzez odnawianie jakiś starych antyków. Zamierza kupować na różnych bazarkach stare rzeczy, odnawiać je i sprzedawać na allegro. Człowiek zna się na rzeczy i to nie będą tylko jakieś groszowe obroty, wiec będzie chciał grzecznie od tego płacić podatek. Największy problem jest z tym, żeby mógł płacić podatek tylko od faktycznego zysku, a nie od całego obrotu na allegro, a wiadomo że te rzeczy na początku kosztują, nie biorą się z nikąd. Ale jak Urzędowi Skarbowemu udowodnić że akurat na bazarku się kupiło coś tam za jakąś kwotę?

Próbowałem w googlach coś poszukać na ten temat, ale nie znalazłem zbyt wiele. Gdyby ktoś znał się na sprawie, lub mógł podać jakiegoś linka, gdzie można się dowiedzieć coś na ten temat, to byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

Do góry
Bonus: Unibet
#2110714 - 28/02/2008 21:29 Re: Rozliczanie podatku ze sprzedaży na allegro. [Re: maycj]
odgdog Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 31/08/2004
Postów: 4300
Skąd: Pyrlandia/ Anfield Road
ile będzie takich transakcji w roku? tak pi* oko

Do góry
#2110721 - 28/02/2008 21:33 Re: Rozliczanie podatku ze sprzedaży na allegro. [Re: odgdog]
odgdog Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 31/08/2004
Postów: 4300
Skąd: Pyrlandia/ Anfield Road
i ile będzie wynosił obrót z tej działalności (rocznie)?

Do góry
#2110724 - 28/02/2008 21:34 Re: Rozliczanie podatku ze sprzedaży na allegro. [Re: odgdog]
Bzyku Offline
Blade Runner

Meldunek: 04/05/2004
Postów: 27145
Skąd: Szczecin
Znając nasze archaiczne prawo, które w wielu dziedzinach nie uwzględnia istnienia komputerów, internetu etc. to pewnie przepisy nic nie mówią na ten temat.

Do góry
#2110755 - 28/02/2008 21:52 Re: Rozliczanie podatku ze sprzedaży na allegro. [Re: Bzyku]
odgdog Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 31/08/2004
Postów: 4300
Skąd: Pyrlandia/ Anfield Road
Originally Posted By: Bzyku
Znając nasze archaiczne prawo, które w wielu dziedzinach nie uwzględnia istnienia komputerów, internetu etc. to pewnie przepisy nic nie mówią na ten temat.


Tutaj akurat allegro będzie kanałem sprzedaży. To jak za pomocą jakiego kanału (allegro, sklep, bazar) będzie je sprzedawał ma mniejsze znaczenie. Zobacz ile sklepów działa przez allegro. Dołączają paragony lub faktury VAT. To niemalże dokładanie tak samo, jakby sprzedawali w sklepie. Wydaje mi się (nie jestem pewny; do sprawdzenia), że nawet jeżeli prowadzi się sprzedaż wyłącznie za pomocą internetu to nie trzeba posiadać kasy fiskalnej (pod warunkiem, że wszystkie transakcje sprzedażowe będą wpływały na konto, aby umożliwić identyfikację odbiorców.

Wracając do tematu: "Najczystszym" (i najbardziej legalnym) sposobem będzie założenie działalności gospodarczej. Jednakże jest tyle różnych możliwości wyboru formy DG, że hoho. każda ma swoje wady i zalety.
możliwości są takie:
a) podatek liniowy - 19% od dochodu (przychody - koszty) bez możliwości odliczeń
b) podatek progresywny - 19% 30% lub 40% dochodu (z pewnymi kwotami wolnymi od podatku) z możliwością odliczeń (internet, dzieci, leki itp)
c) ryczałt - kilka, kilkanaście % od przychodu (zatem od całości sprzedaży na allegro). W tym momencie nie wiem czy może taka działalność nie jest wyłączona z ryczałtu - do sprawdzenia

Przy handlu antykami są jakieś specjalne uregulowania dotyczące VAT'u. Ale na chwilę obecną ich nie znam.

Zakładając jednak DG będzie musiał płacić ZUS'y. Chyba, że jest gdzieś zatrudniony na umowę pracę. To będzie płacił tylko ubezpieczenie zdrowotne (na chwilę ok. 195 zł)

Do góry
#2110838 - 28/02/2008 22:44 Re: Rozliczanie podatku ze sprzedaży na allegro. [Re: odgdog]
maycj Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 06/08/2002
Postów: 2020
Skąd: only wawa
Originally Posted By: odgdog
i ile będzie wynosił obrót z tej działalności (rocznie)?


No powiedzmy 20tys PLN na rok.

Dodam, że ta osoba już ma DG, wiec z tym nie bedzie problem. ale najbardziej chodzi mi o to jak płacić podatek tylko z faktycznego zysku ( ze spredaży na allegro po odjęciu kosztu zakupu na bazarku).

Powiedzmy że sytuacja jest taka, że kupił antyków za 12tys, a na allegro sprzedał za 20tys. i jak udowodnić że się kupiło za 12tys, tak żeby płacić podatek tylko od 8tys?

Pozdr

Do góry
#2110909 - 28/02/2008 23:10 Re: Rozliczanie podatku ze sprzedaży na allegro. [Re: maycj]
Big_star Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 17/05/2002
Postów: 2961
Skąd: Wrocław
Na bazarku nie dostaniesz żadnego potwierdzenia zakupu, także pewnie najlepiej w tym momencie rozliczac się ryczałtem. Jest też coś takiego, że jak posiadasz przedmiot >6 miesięcy i po tym czasie dopiero sprzedajesz to nie musisz od tego chyba płacic podatków, tylko też musisz jakoś udowodnic, że ten przedmiot, który sprzedałeś posiadałeś ileś tam czasu.

Do góry
#2110916 - 28/02/2008 23:12 Re: Rozliczanie podatku ze sprzedaży na allegro. [Re: maycj]
odgdog Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 31/08/2004
Postów: 4300
Skąd: Pyrlandia/ Anfield Road
Originally Posted By: maycj
Originally Posted By: odgdog
i ile będzie wynosił obrót z tej działalności (rocznie)?


No powiedzmy 20tys PLN na rok.

Dodam, że ta osoba już ma DG, wiec z tym nie bedzie problem. ale najbardziej chodzi mi o to jak płacić podatek tylko z faktycznego zysku ( ze spredaży na allegro po odjęciu kosztu zakupu na bazarku).

Powiedzmy że sytuacja jest taka, że kupił antyków za 12tys, a na allegro sprzedał za 20tys. i jak udowodnić że się kupiło za 12tys, tak żeby płacić podatek tylko od 8tys?

Pozdr


Pomyślę, popatrzę i napiszę ;\)

Do góry
#2111036 - 28/02/2008 23:32 Re: Rozliczanie podatku ze sprzedaży na allegro. [Re: maycj]
[b]tv[/b] Offline
addict

Meldunek: 23/12/2007
Postów: 675
Jeżeli powyższa działalność ma się odbywać w legalny sposób poprzez już zarejestrowaną DG to nie istnieje pojęcie:
"kupna na bazarku",gdyż wszystko co zostało kupione z myślą o późniejszej odsprzedaży z zyskiem-musi mieć swoje odniesienie w prowadzonej dla tej formy działalności rachunkowości a więc dowód zakupu nawet od podmiotów DG nie prowadzących,czyli tu od tzw.osób fizycznych(w ujęciu potocznym a nie prawnym!).

Myślę ,że jest to bardzo ciekawe zagadnienie-bo sprawa nie jest prosta i jednoznaczna...

Można tu rozważać następujące rozwiązanie:

a/ zarejestrowanie działalności o podwójnym profilu:
skup-sprzedaż oraz usługowa renowacja mebli-antyków.
Wtedy koszt nakładów i robocizny powodujacy przyrost ceny w
momencie odsprzedaży odnowionego sprzętu byłby odliczany od różnicy cen i to oddawałoby stan faktyczny,czyli realny zysk netto przy każdej transakcji i tylko ten zysk podlegałby opodatkowaniu.

b/ założenie działalności typu:pośrednictwo kupna-sprzedaży mebli
obok usługowej ich renowacji,bo wtedy mógłby występować jako będący na prowizji pośrednik pomiędzy stronami a odpowiednio sporządzony formularz umowy pośrednictwa określałby jako właściciela osobę oddającą sprzęt do renowacji-wraz ze zleceniem jego sprzedaży za które to 2 niezależne usługi(renowacja i pośrednictwo)miałby z góry określoną w umowie należność.

Tak generalnie to US są zobowiązane do udzielania wszelkich informacji na kierowane do nich konkretne zapytania dotyczące interpretacji przepisów,więc niech kolega zwróci się do odpowiedniego do planowanego miejsca przyszłej działalności Urzędu Skarbowego.

Do góry
#2111090 - 28/02/2008 23:44 Re: Rozliczanie podatku ze sprzedaży na allegro. [Re: [b]tv[/b]]
odgdog Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 31/08/2004
Postów: 4300
Skąd: Pyrlandia/ Anfield Road
Originally Posted By: tv


Tak generalnie to US są zobowiązane do udzielania wszelkich informacji na kierowane do nich konkretne zapytania dotyczące interpretacji przepisów,więc niech kolega zwróci się do odpowiedniego do planowanego miejsca przyszłej działalności Urzędu Skarbowego.


nie to, że się czepiam, ale podaj mi do tego podstawę prawną?


Co do dokumentacji. W tej chwili jedyną możliwość jaką widzę, to umowy kupna sprzedaży, zawierającej następujące elementy:
a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,

b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,

c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,

d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych

- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Trzeba również pamiętać o Podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od wartości. Dotyczy to przedmiotów powyżej 1000 zł netto. Obowiązek zapłaty PCC ciąży na kupującym. PCC może zostać zaliczone w KUP-y

Do góry
#2111141 - 29/02/2008 00:05 Re: Rozliczanie podatku ze sprzedaży na allegro. [Re: odgdog]
Goget Offline
Tenis Trader

Meldunek: 09/02/2003
Postów: 21438
Skąd: Bahamy
Tutaj poszukaj, albo zgłoś swój problem w razie wątpliwości : http://www.e-porady.pit.pl/pages/i/2004.php?ka_id_s=164

Wydaje mi się, że bez jakiegoś dowodu sprzedaży od gościa z bazarku się nie obejdzie.

Mnie ciekawi inna rzecz. Jak to wygląda z rozliczaniem się ze sprzedawanych domen internetowych ? Wiadomo, że na tym interesie może być kilkunastokrotna przebitka między ceną zakupu a ceną sprzedaży, a nasz kontrahent może mieszkać na drugim końcu świata. Z udokumontowaniem zakupu nie ma problemu (Faktura VAT od rejestratora), ale zastanawiam się jak to wygląda kiedy jedynym dowodem sprzedaży jest zakończona z powodzeniem aukcja na ebayu czy allegro plus przelew na konto od kupującego.

Do góry
#2111147 - 29/02/2008 00:08 Re: Rozliczanie podatku ze sprzedaży na allegro. [Re: odgdog]
[b]tv[/b] Offline
addict

Meldunek: 23/12/2007
Postów: 675
Znalazłem to w necie i na tym bazowałem pisząc tu poprzednio:

"Stosownie do swojej właściwości naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika,płatnika lun inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach...itd."
Art.14a paragraf 5 Ustawy z 29.08 1997 Ordynacja podatkowa
(dziennik Ustaw Nr 137,poz.926 z późniejszymi zmianami.

Do góry
#2111217 - 29/02/2008 00:35 Re: Rozliczanie podatku ze sprzedaży na allegro. [Re: [b]tv[/b]]
odgdog Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 31/08/2004
Postów: 4300
Skąd: Pyrlandia/ Anfield Road
Originally Posted By: tv
Znalazłem to w necie i na tym bazowałem pisząc tu poprzednio:

"Stosownie do swojej właściwości naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika,płatnika lun inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach...itd."
Art.14a paragraf 5 Ustawy z 29.08 1997 Ordynacja podatkowa
(dziennik Ustaw Nr 137,poz.926 z późniejszymi zmianami.


Od 1. lipca 2007 r. takie interpretacje wydaje Minister Finansów (przy pomocy 4 Izb Skarbowych).

W razie wątpliwości polecam zadzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej. http://www.kip.mofnet.gov.pl/ 0-801 055 055. Sam czasami z nich korzystam (żeby ułatwić sobie pracę i poznać ich stanowisko) ale mi rzadko kiedy odpowiadają z pełnym przekonaniem ;\)

Do góry

Moderator:  Biszop, rafal08 



Kto jest online
8 zarejestrowanych użytkowników (ElNinho[mmdea], alfa, latajaca_holenderka, VVega, Akhu, Sensei, Sony, kemp), 4049 gości oraz 8 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24772 Użytkowników
97 For i subfor
45045 Tematów
5582399 Postów

Najwięcej online: 4136 @ Dzisiaj o 20:01