Quote:

Szanowni Posłowie do Parlamentu Europejskiego!

Dnia 20-ego czerwca 2005 roku, Komisja Prawna (JURI) głosowała nad dyrektywą “w sprawie wynalazków wdrażanych przy pomocy komputera”, znaną bardziej jako “dyrektywa o patentach na oprogramowanie”. Ku naszemu zaskoczeniu głosowanie zakończyło się pomyślnie dla projektu i poprawek, które zasadniczo umożliwią patentowanie “oprogramowania”, wbrew duchowi i intencjom dyrektywy oraz – co ważniejsze – wbrew stanowisku, które Parlament Europejski zajmuje od początku procesu legislacyjnego.

Od pierwszego czytania projektu dyrektywy w sprawie “patentów na oprogramowanie”, Parlament Europejski starał się, zgodnie z propozycją sprawozdawcy Michela Rocarda, przesunąć granicę dopuszczalności patentów z “wynalazków wdrażanych przy pomocy komputera” na “wynalazki sterowane przy pomocy komputera”. Celem było zawężenie zakresu dopuszczalności patentów do materialnych wynalazków i wyłączenie z niego “czystego” oprogramowania. Poprawki Parlamentu Europejskiego zaproponowane w pierwszym czytaniu zostały od razu w całości odrzucone przez Radę. Na dodatek, żądanie Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego rozpoczęcia całej procedury od nowa zostało, mimo poparcia udzielonego niemal jednomyślnie przez Parlament Europejski (przy jednym głosie przeciwko i jednym wstrzymującym się), odrzucone przez Komisję z niejasnych przyczyn proceduralnych.

Zdajemy sobie sprawę z prób podjętych przez Parlament Europejski w celu wyrażenia obaw wobec pierwotnego projektu Komisji. Jednak Komisja Prawna zatwierdziła teraz propozycję Komisji bez większych zmian, co zdaje się być bardziej korzystne dla dużych międzynarodowych korporacji niż dla małych i średnich przedsiębiorstw czy niezależnych programistów. Zdajemy sobie również sprawę z działań podjętych przez licznych posłów do Parlamentu Europejskiego i sprawozdawcę Michela Rocarda, którzy proponowali i popierali poprawki ograniczające możliwość wprowadzenia “patentów na czyste oprogramowanie” w celu ochrony małych i średnich przedsiębiorstw i niezależnych programistów.

Za tydzień Parlament Europejski będzie głosować w sprawie dyrektywy o patentach na oprogramowanie, a żeby możliwe były zmiana lub odrzucenie proponowanego projektu, jak zapewne zdają sobie Państwo sprawę, konieczne jest uzyskanie “większości kwalifikowanej”. Mimo krytycznego stanowiska Parlamentu Europejskiego wobec projektu zatwierdzonego przez Komisję i Radę, po głosowaniu w Komisji Prawnej – szczególnie gdy przypomnimy sobie, że to ta sama Komisja, która jeszcze w lutym żądała rozpoczęcia procedury od nowa, a dziś popiera mocno krytykowany projekt – jesteśmy pełni obaw, co do ostatecznego wyniku głosowania w Parlamencie. Jako wyborcy posłów do Parlamentu Europejskiego, chcemy dowiedzieć się, jakie jest Państwa stanowisko w sprawie dyrektywy o patentach na oprogramowanie i jak zachowają się Państwo w głosowaniu w Parlamencie.





Aby poprzeć petycje wejdź na poniższą stronę

http://polychrome.pl/patents/index.php