Strona 1 z 5 1 2 3 4 5 >
Opcje tematu
#1869513 - 20/12/2007 06:08 Praca domowa - nielegalna !
[T]-error Offline
I see dead people

Meldunek: 04/08/2001
Postów: 20043
Skąd: Elbląg
\:D

"Metro": Czy praca domowa jest nielegalna? Tak podejrzewa Rzecznik Praw Ucznia. Właśnie zaczął batalię o uznanie odrabiania lekcji za nieobowiązkowe. Jego raport trafi do Rzecznika Praw Obywatelskich, potem do dyskusji w MEN.
Co robią uczniowie, gdy wychodzą ze szkoły? Odpowiedź jest prosta - wracają do domu i znowu siadają do nauki. Czasami na wiele godzin. Że tak nie powinno być, są pewni rodzice, którzy w ostatnim czasie zasypali skargami Biuro Rzecznika Praw Ucznia i Rodzica. Krzysztof Olędzki postanowił zbadać sprawę i doszedł do wniosku, że prace domowe są nielegalne.

- Urząd, a szkoła jest urzędem, może robić tylko to, do czego ma uprawnienia. Nie ma przepisów dających jej prawo zadawania prac domowych - twierdzi rozmówca gazety.

Jego zdaniem zmuszanie uczniów do odrabiania lekcji w domu to wręcz ograniczanie wolności i prawa do wypoczynku dzieci, o którym mówi art. 31 Konstytucji i art. 31 Konwencji Praw Dziecka. - Wielu uczniów poświęca na naukę nawet kilkanaście godzin dziennie, uczy się siedem dni w tygodniu - dodaje.

Olędzki postanowił działać. Skieruje do rzecznika praw obywatelskich pismo z prośbą o zbadanie legalności obowiązkowych prac domowych. Lada dzień ma też spotkanie się w tej sprawie z minister edukacji Katarzyną Hall - cały tekst w najnowszym wydaniu "Metra".

http://wiadomosci.onet.pl/1660858,11,item.html

Muszę ukryć link przed córką, bo pierdyknie w cholere szkołę \:p

A swoją drogą, w dupach się już niektórym przewraca ...

*** co to za pokolenia rosną?

Do góry
Bonus: Unibet
#1869569 - 20/12/2007 06:16 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: [T]-error]
micha$ Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 25/11/2005
Postów: 6311
Skąd: Uć
Quote:
[T]-error
Wielu uczniów poświęca na naukę nawet kilkanaście godzin dziennie, uczy się siedem dni w tygodniu - dodaje.

I dobrze! Do końca studiów niech się kują!

Qrwa co za rodzice. Nie znam (znałem) nikogo, kto by z własnej woli kuł się 7 dni w tygodniu po kilkanaście godzin dziennie. Rodzice naciskają, dodatkowe lekcje, korepetycje, szkoła muzyczna, basen, tenis, jazda konno i się dziwią, że dzieciom się nic nie chce.

Z takiej matematyki trzeba zrobić kilkanaście przykładów (bo nie marzę, żeby zadawać kilkadziesiąt), żeby złapać o co biega.
Może niech wprowadzą jeszcze zakaz dawania na kartkówkach (może ich też zabronią?) i sprawdzianach innych zadań niż były na lekcjach??

Do góry
#1869767 - 20/12/2007 06:40 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: micha$]
vindom Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 06/03/2006
Postów: 24366
Praca domowa nielegalna \:D

Pewnie niech będzie. Dorzucić by należało także zakaz odpytywania, bo to nic innego jak wywieranie presji i stresowanie dodatkowo dziecka. Od rana biedny uczeń czy uczennica się stresuje w co by się tu ubrać czy odtwarzacz mp4 pasuje do nowej komórki czy lepiej trzymać gadżety w kieszeni kurtki czy spodni. To jeszcze ten zły zawzięty nauczyciel śmie tak stresować i pytać o Mickiweicza czy jakieś tam pierwiastki.

Jak nic się w dupach przewraca bo z tym kuciem przez cały tydzień to lekka przesada, bo mało kto to robi to raz. Nawet jak jest mało zadane to i tak źle. No ale kto z uczniów dziś znajdzie czas na taki anachronizm jak praca domowa, przecież internet, fotka, gg i inne takie głupoty są ważniejsze i potem czasu nie starcza.

Wprowadzić przepis że "nielegal" i tworzyć zgodnie z wytycznymi Karty Praw Dziecka kolejne roczniki debili, które nawet już poprawnie nie umieją pisać. Grunt, żeby nie wymagać nic a pozwalać na wszystko.

Do góry
#1869769 - 20/12/2007 06:41 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: micha$]
Pierniczek Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 30/10/2005
Postów: 1876
Tylko po co im te prace domowe? Ok utrwalają wiedzę...ale po co utrwalać wiedzę, która jest nieprzydatna? Rozumiem dodawanie, odejmowanie, ortografia, historia polski, geografia polski, anatomia człowieka. Spoko, coś przecież wiedzieć trzeba. Ale na cholere komu budowa ameby, równianie ruchu równi pochyłej, sposoby otrzymywania soli, historia sztuki, plastyka, rytmika, zasada powstawania passatów(ciekawy jestem czy któryś z Was w ogóle bez googli by wiedział co to jest), funkcja logarytmincza, równania trygonometryczne itp. No po co tego uczyć? Ile razy w zyciu wykorzystaliście tą wiedzę, no ile? Nie dość, ze ta wiedza jest zbedna to jeszcze każą ją utrwalać... Po co wbijać ludziom wiedzę, która w życiu można sobie w dupę wsadzić. Zamiast nauczyć ludzi pozytywnego myślenia, zasad wolnego rynku, jak napisać CV, jak napisać list motywacyjny, jak odbyć rozmowę kwalifikacyjną, naukę szybkiego czytania, podstaw ekonomii i wielu o wile bardziej przydatnych rzeczy. Zamiast tego mówią dziecku żeby nauczyło sie rozszerzania ułamka czy żeby potrafiło zaznaczyć liczby na osi liczbowej. Pomyślcie twórczo, a nie prezentujecie myślenie "ja odrabiałem prace domowe to gnojki też będą"... inne kraje sie reformują, a u nas nadal nauka wzorowana na komunistycznych sposobach. Statystyczny student Amerykański, który skończy Harvard w USA dostaje pracę na stanowisku kierowniczym lub dyrektorskim; statystyczny student Polski, który skończy UJ jest bezrobotny. Dlaczego? Bo państwa rozwijające się uczą obywateli czegoś dzięki czemu będą przydatni i nie będą musieli wyjeżdzać do Niemiec na truskawki.

Do góry
#1869776 - 20/12/2007 06:43 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: micha$]
D@mian Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 05/03/2006
Postów: 9128
Skąd: Kraków
Originally Posted By: micha$


Qrwa co za rodzice. Nie znam (znałem) nikogo, kto by z własnej woli kuł się 7 dni w tygodniu po kilkanaście godzin dziennie.


Ja znam. Osoba ta uczy się cały czas, od razu po przyjściu do domu siada do książek i tak do wieczora (późnego). Kolega ten w czasach gimnazjum już sięgał do książek z liceum, bo tamta wiedza mu nie wystarczała... Dodatkowo, pamiętam jak mama pisała mu zwolnienia z lekcji(jakiś tam, mało ważnych ;\) ) aby miał więcej czasu, żeby się pouczyć w domu... :roll:

Odejście od prac domowych to świetny pomysł. Każdy uczy się przecież dla siebie, sam najlepiej wie, co musi dopracować, przećwiczyć.
Zwróćmy uwagę na to, że taki młody człowiek, spędza w szkole przeciętnie 6-8 godzin, do tego dochodzą dodatkowe zajęcia edukacyjne, jakieś tam języki, korepetycje itp.
Nauczyciel wymaga abyś na jego lekcje był zawsze przygotowany (masz 1 czy 2 enpe do wykorzystania...), na każdej lekcji może Cię spotkać przyjemność napisania kartkówki, czy też udzielenie odpowiedzi ustnej ;). Do tego średnio 2-3 sprawdziany tygodniowo. (różnie bywa)
I tak np. mój szkolny plan zajęć zawiera się w 41 godzinach/ na tydzień :P, co jest liczbą (chyba) dużą.
W tym są np. 2 godziny religii, umieszczone w środku dnia (chyba tak, żeby przyszło na nią więcej niż połowa klasy =/)- skłaniam się do tego, że religia nie powinna być w szkole (przynajmniej w szkole ponadpodstawowej) nauczana, może w szkole podstawowej, max. gimnazjum.

Tak więc gdzie tu znaleźć czas na jakieś proste przyjemności, nie zaniedbując nauki? \:p

Do góry
#1869784 - 20/12/2007 06:45 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: Pierniczek]
odgdog Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 31/08/2004
Postów: 4300
Skąd: Pyrlandia/ Anfield Road
Originally Posted By: Pierniczek
zasada powstawania passatów(ciekawy jestem czy któryś z Was w ogóle bez googli by wiedział co to jest)


No pewnie! To taki Volkswagen (albo, jak kto woli: Wolcwagen). A jak powstaje? w fabryce na taśmie. Proste?

;\)

Do góry
#1869790 - 20/12/2007 06:46 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: odgdog]
Pierniczek Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 30/10/2005
Postów: 1876
Originally Posted By: odgdog
Originally Posted By: Pierniczek
zasada powstawania passatów(ciekawy jestem czy któryś z Was w ogóle bez googli by wiedział co to jest)


No pewnie! To taki Volkswagen (albo, jak kto woli: Wolcwagen). A jak powstaje? w fabryce na taśmie. Proste?

;\)


raczej nie... wiatry równikowe...

Do góry
#1869792 - 20/12/2007 06:47 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: Pierniczek]
odgdog Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 31/08/2004
Postów: 4300
Skąd: Pyrlandia/ Anfield Road
Originally Posted By: Pierniczek
Originally Posted By: odgdog
Originally Posted By: Pierniczek
zasada powstawania passatów(ciekawy jestem czy któryś z Was w ogóle bez googli by wiedział co to jest)


No pewnie! To taki Volkswagen (albo, jak kto woli: Wolcwagen). A jak powstaje? w fabryce na taśmie. Proste?

;\)


raczej nie... wiatry równikowe...


Wiem. żartowałem z tym Volkswagenem

Do góry
#1869793 - 20/12/2007 06:48 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: Pierniczek]
vindom Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 06/03/2006
Postów: 24366
Originally Posted By: Pierniczek
Zamiast nauczyć ludzi pozytywnego myślenia, zasad wolnego rynku, jak napisać CV, jak napisać list motywacyjny, jak odbyć rozmowę kwalifikacyjną, naukę szybkiego czytania, podstaw ekonomii i wielu o wile bardziej przydatnych rzeczy.


pisanie CV i listu motywacyjnego jak i zasady wolnego rynku omawiane są na lekcjach Przedsiębiorczości

nie wiem czy nauka szybkiego czytania ma sens skoro wiele obecnych uczniów gimnazjów i podstawówek nie potrafi płynnie czytać powoli i ze zrozumieniem

uczyć pozytywnego myślenia \:D \:D może jeszcze jak ułożyć tarota

Do góry
#1869810 - 20/12/2007 06:51 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: Pierniczek]
D@mian Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 05/03/2006
Postów: 9128
Skąd: Kraków
Originally Posted By: Pierniczek
Originally Posted By: odgdog
Originally Posted By: Pierniczek
zasada powstawania passatów(ciekawy jestem czy któryś z Was w ogóle bez googli by wiedział co to jest)


No pewnie! To taki Volkswagen (albo, jak kto woli: Wolcwagen). A jak powstaje? w fabryce na taśmie. Proste?

;\)


raczej nie... wiatry równikowe...


jakie równikowe? \:D międzyzwrotnikowe, powstają w komórkach Hadleya, tak dokładniej.

Do góry
#1869811 - 20/12/2007 06:52 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: vindom]
Pierniczek Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 30/10/2005
Postów: 1876
No to vindom przejrzyj sobie wyniki badań naukowców... dowiedziono naukowo, że ludzie pozytywnie myślący zarabiają średnio dwa razy więcej od pesymistów. Oczywiście badania były przeprowadzone na różnych grupach społecznych i byli porównywani ludzie zajmujący sie tą samą profesją.

Do góry
#1869814 - 20/12/2007 06:52 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: odgdog]
Kylo Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 19/09/2005
Postów: 14202
Skąd: Lublin
Pierniczek masz racje, za duzo bzdur w tych szkolach, profile jako takie powinni juz w podstawowce uczyc, po malu od prostych rzeczy po tych zlozonych do liceum. Na co komus matma( oczywiscie nie mowie o podstawach) jesli ma byc w przyszlosci "niby" humanista, czy w ogole skaczyc szkole powiedzmy liceum i isc do roboty.
Z ta ameba sie usmialem \:D pamietam swoja biologie, teraz o dupe potrzec cos takiego, nic nie pamietam zupelnie \:D

Do góry
#1869816 - 20/12/2007 06:53 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: D@mian]
Pierniczek Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 30/10/2005
Postów: 1876
Originally Posted By: Damianoon
Originally Posted By: Pierniczek
Originally Posted By: odgdog
Originally Posted By: Pierniczek
zasada powstawania passatów(ciekawy jestem czy któryś z Was w ogóle bez googli by wiedział co to jest)


No pewnie! To taki Volkswagen (albo, jak kto woli: Wolcwagen). A jak powstaje? w fabryce na taśmie. Proste?

;\)


raczej nie... wiatry równikowe...


jakie równikowe? \:D międzyzwrotnikowe, powstają w komórkach Hadleya, tak dokładniej.


całkiem możliwe \:\) miałem to 7-8 lat temu wiec nie pamiętam. Ty masz chyba na bieżąco z tego co widzę.

Do góry
#1869842 - 20/12/2007 07:01 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: Pierniczek]
vindom Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 06/03/2006
Postów: 24366
Originally Posted By: Pierniczek
No to vindom przejrzyj sobie wyniki badań naukowców... dowiedziono naukowo, że ludzie pozytywnie myślący zarabiają średnio dwa razy więcej od pesymistów. Oczywiście badania były przeprowadzone na różnych grupach społecznych i byli porównywani ludzie zajmujący sie tą samą profesją.


dobra daj link do tych "badań"

i może jeszcze pozytywnie myślący mają lepsze życie seksualne i bardziej unormowaną sytuację "pod kopułą"

ile to teraz głupot się kryje pod nazwą "badań naukowych"

Do góry
#1869859 - 20/12/2007 07:05 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: vindom]
Pierniczek Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 30/10/2005
Postów: 1876
nie wiem skąd Ci wezmę ten link ja ja po angielsku nic nie czaję, na studiach mnie tego uczyli.

Do góry
#1869873 - 20/12/2007 07:09 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: Pierniczek]
Stoin Offline
Profesor

Meldunek: 19/08/2005
Postów: 28891
Skąd: ॐ नमः ...
Przecież nikt im nie każe odrabiać lekcji \:\)

Do góry
#1869881 - 20/12/2007 07:12 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: Stoin]
vindom Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 06/03/2006
Postów: 24366
Originally Posted By: Stoin
Przecież nikt im nie każe odrabiać lekcji \:\)


tak jest zważywszy że z wf nikt nie zadaje ;\) i nie każe odrabiać

Do góry
#1869891 - 20/12/2007 07:15 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: Stoin]
a ...psik1905 Offline
old hand

Meldunek: 07/12/2007
Postów: 741
Skąd: Rzeszów
Originally Posted By: Stoin
Przecież nikt im nie każe odrabiać lekcji \:\)



No to żeby jeszcze tylko pal nie wstawiali to by bylo ok ';]

Do góry
#1869905 - 20/12/2007 07:20 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: Pierniczek]
Szewa Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 07/09/2004
Postów: 27489
Matmę powinni tłuc do wszystkich łbów, nawet humanistycznych. Matma to podstawa i nieprzypadkowo nazywana jest królową nauk. Wszyscy tak narzekają na matmę jaka to ona trudna, niepotrzebna, bo i tak idę na historię/politologię/pedagogikę i dopiero po czasie rozumieją jaki popełniają błąd nie ucząc się jej wcześniej. Większość kierunków na studiach opiera się na matmie, to ten przedmiot daje praktycznie nieograniczony wachlarz wyboru.

Na drugim miejscu postawiłbym na naukę języka...polskiego. Tego nie trzeba tłumaczyć, wystarczy poczytać forum żeby się przekonać dlaczego \:D

J. obcy (a najlepiej dwa albo i więcej) to kolejny bonus. Oczywiście, nawet bez znajomości języka można sobie poradzić w życiu ale chyba nie mamy wątpliwości kogo wybierze pracodawca mając przed oczyma dwa CV: jeden kandydat ze znajomością języka, a drugi bez. Poza tym nie ma wstydu, gdy pojedziemy za granicę

A dalej co kto lubi ;\)

Do góry
#1869911 - 20/12/2007 07:23 Re: Praca domowa - nielegalna ! [Re: Szewa]
vindom Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 06/03/2006
Postów: 24366
a właśnie, że nie matmę na pierwszym miejscu tylko polski, bo dojdzie do tego, że niedługo będą cyfry pisać z błędami ortograficznymi

Do góry
Strona 1 z 5 1 2 3 4 5 >

Moderator:  Biszop, rafal08 



Kto jest online
7 zarejestrowanych użytkowników (VVega, alfa, igea23, Akhu, 11kera11, akagi, Sony), 1283 gości oraz 9 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24772 Użytkowników
97 For i subfor
45044 Tematów
5581250 Postów

Najwięcej online: 4023 @ 16/03/2024 13:49